Nimbus Groups (publ) varumärke Nimbus återvänder till varumärkets rötter genom att återinföra de ursprungliga produktnamnen Sport Cruiser för båtar ur WTC-serien samt Coupé Cruiser för sina kupébåtar. Samtidigt kommer namnen hädanefter också att ange längden på båtarna i fot vilket anknyter till internationell standard och förtydligar både vad båtarna gör och hur stora de är.

Först ut är Sport Cruiser 42-serien som är det nya namnet på båtarna ur WTC 12-serien och som nu är under leverans till återförsäljarna. Båtarna ur WTC-serien byter genomgående namn till Sport Cruiser och båtarna ur Coupé-serien till det ursprungliga namnet Coupé Cruiser. Sport Cruiser-serien kommer att omfatta modellerna Sport Weekender, Sport Tender och Sport Coupé. De tidigare modellnamnen angav båtarnas längd i meter men genom att i stället övergå till det internationellt vedertagna branschmåttet fot, blir kommunikationen av båtarna till marknad och kund genomgående tydligare.

”Nimbus-varumärket är Nimbus Groups ledande varumärke med en global kundbas och ett brett modellutbud. De nya namnen kommer att förenkla valen inom modellprogrammet och vara anpassade till internationella standarder. Genom att återinföra de ursprungliga produktnamnen hyllar vi vår långa tradition av att bygga båtar av högsta kvalitet från Skandinavien, samtidigt som vi inför en namnstruktur som kommer att hålla över tid”, säger Johan Inden, vd för Nimbus Group.